Erişkinlerde Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedaviler her yaşta uygulanabilir ve erişkinlerde ortodontik tedavi mekanikleri ve prensipleri genel olarak erken yaşta yapılan sabit tedavi mekanikleri ile benzerlik gösterir. Ancak erişkin hastalarımızda öncelikli amacımız hastanın beklentilerine odaklanıp tedaviyi mümkün olduğu kadar kısa sürede başarılı bir şekilde bitirmektir. Hastanın mevcut diş ve diş boşluklarının implant, köprü gibi protetik işlemlere hazırlanması, periodontal problemli hastalarda sağlıklı kemik ve diş eti dokusu oluşturulması, erken dönemde tedavi edilemeyen iskeletsel anomalilerin düzeltilebilmesi için hastanın ortognatik cerrahiye hazırlanması gibi tedavi seçeneklerini içerir. Özellikle estetik kaygısı olan erişkin hastalarımız için şeffaf braket ve şeffaf plaklarla ortodontik tedavi seçeneklerini önerilmektedir.

erişkinlerde ortodontik tedavi

Diğer Tedavi Seçeneklerimiz

Erken Dönem Ortodontik Tedaviler

Çocuklarda İlk ortodontik muayene yaklaşık 8 yaşlarında yapılır. Ortalama 8-12 yaşlar arasında yapılan tedaviler erken dönem ortodontik tedaviler olarak adlandırılır. Öncelikli amaç; parmak emme, tırnak yeme, bebeklik yutkunması, ağızdan nefes alma gibi kötü ve yanlış alışkanlıkları elimine ederek ortodontik anomalilerin oluşmasını engellemektir. Ayrıca erken süt dişi kayıplarına bağlı oluşabilecek yer darlıklarını önlemektir. Bu dönemde takıp çıkarılabilen apareyler ile; tek diş atlatma, alt ve üst diş arklarının genişletilmesi, dil paravanı ile dilin öne gelmesinin engellenmesi, mevcut süt dişi boşluklarının korunması gibi uygulamalar yapılabilir. Bu dönemde yapılan diğer bir tedavi de fonksiyonel tedavilerdir. Çenelerin mevcut konumsal anomalileri(çenelerin önde veya geride olması) büyümenin yönlendirilmesi ile düzeltilebilir. Sabit ortodontik tedaviye ise bütün dişler sürdükten sonra ve çenelerin fonksiyonel anomalileri düzeltildikten sonra başlanabilir.

erken dönem ortodontik tedavi

Ortognatik Cerrahi

Dişlerin konum bozuklukları (çapraşıklık, boşluk gibi) her yaşta ortodontik tedavi ile düzeltilebilirken, çenelerin iskeletsel yapı ve şekil bozuklukları (alt veya üst çenenin yüze göre önde veya geride olması, üst çenenin sarkık olması, asimetri, iskeletsel darlık, açık kapanış vs)erişkin dönemde sadece ortodontik tedavi ve ortognatik cerrahi ameliyatlarının kombinasyonu ile düzeltilebilmektedir. Hastanın ortognatik cerrahi ameliyatına hazırlanabilmesi için büyüme ve gelişiminin bitmiş olması gerekir (en erken 18 yaş). Önce ortodontik tedavi ile diş pozisyonları düzeltilir. Daha sonra ortognatik cerrahi operasyonları ile çene kemikleri, birbirlerine ve yüze göre olması gereken pozisyona getirilirler. Çene ameliyatları genel anestezi altında ve plastik cerrahlar tarafından yapılır.

ortognatik cerrahi

İnvisalign

Invisalign şeffaf plaklar (alignerlar), kişiye özel tasarlanan, hasta tarafından takıp çıkartılabilen, dışarıdan fark edilmeyecek incelikte ve şeffaflıkla olan, estetik ortodontik tedavi seçeneklerinden biridir. Şeffaf plakların hasta tarafından istenildiğinde çıkarılabilmesi, temizliğinin ve bakımının daha kolay olması ve estetik olması en önemli tercih sebepleridir. Invisalign tedavisinin başarılı olabilmesi için hastaların günde en az 22 saat plaklarını kullanması gerekir. Her bir plak ortalama 10 gün takılır ve randevular 6 haftalık aralıklarla verilir. Modern teknoloji ile üretilen invisalign tedavisinde hastalar, tedaviye başlamadan tedavi sonucunu görebilir.

invisalign

Pekiştirme Tedavisi

Ortodontik tedavi ne şekilde yapılırsa yapılsın dişler eski haline dönme eğilimindedir ve ortodontik tedavi bittikten sonra nüks görülebilir. Nüksü en aza indirmek adına tedavi sonunda hastaların alt ve üst dişlerinin arkasına sabitleyici tel (retainer) takılır ve şeffaf plaklar (essix) hazırlanır. Amaç elde edilen diş pozisyonlarının korunmasıdır. Her ne kadar pekiştirme protokolü hastadan hastaya değişiklik gösterse de dişlerin arkasına takılan sabitleyici tellerin mümkün olduğunca uzun kalmasını tavsiye edilmektedir. Essix plakların kullanımı ise genel olarak ilk 6 ay tam zamanlıdır ve 6 aydan sonra sadece geceleri takılmalıdır. Tedavi bittikten sonra mutlaka 6 ayda bir düzenli doktor kontrolü önerilmektedir.

pekiştirme tedavisi

Braket Sistemleri

Metal Braketler

Geleneksel metal braketler günümüzden bugüne yaygın olarak kullanılan hızlı, etkili ve ekonomik ortodontik tedavi materyalleridir. Yüksek kalite paslanmaz çelikten yapılır. Ayrıca metal braketlerle renkli elastik ligatürler kullanarak rengarenk bir gülümseme sağlanabilmektedir.

metal diş teli

Seramik Braketler

Diş rengine yakın tonlarda üretilen seramik braketler özellikle estetik görünüm isteyen hastalar için önerdiğimiz bir seçenektir. Günümüz teknolojisiyle üretilen seramik braketler; metal braketlerle kıyaslandığında tedavi sonuçları ve süresi açısından pek bir farklılık göstermemektedir.

Seramik braket

Damon Kapaklı Braketler

Sürtünmesiz ve kapaklı bir braket sistemi olan Damon sistem; özellikle çekim gerektiren borderline vakalarda çekimli tedaviye alternatif olarak kullanılır. Damon sistemle diş kavisleri optimum kuvvetlerle genişletilebilir. Porselen ve metal braket seçenekleri mevcuttur.

damon kapaklı diş teli

Sıklıkla Kullanılan Apareyler

Yüz Maskesi

Üst çene geriliği görülen hastalarda üst çenenin gelişimini öne doğru desteklemek ve alt çenenin gelişiminin yönünü değiştirmek için kullanılır. En ideal yaşlar 8-9 yaşlarıdır. Günde en az 16 saat olmak kaydıyla yaklaşık 8 ay süreyle kullanılması gerekir.

facemask ortodonti yüz maskesi

Monoblok Apareyi

Alt çene geriliği olan hastalarda alt çenenin öne doğru gelişimini desteklemek için kullanılır. En ideal yaşları büyüme ve gelişim atılımının gerçekleştiği 9-10 yaşlarıdır. Alt çene önde ve aşağıda doğru konumunda pozisyonlandırılarak ölçüler alınır ve aparey bu ölçülere göre hazırlanır. Şeffaf akrilikten yapılır. Günde en az 16 saat 1 yıl süreyle kullanılması önerilir.

monoblok apareyi

Hawley Apareyi

Tek diş hareketi, alt ve üst çenenin genişletilmesi, dilin önde konumlanmasının önlenmesi gibi amaçlarla kullanılır. Uygulama için karışık dişlenme dönemi en ideal dönemdir. Ortalama günde 20 saat 6 ay süreyle kullanılması önerilir. Şeffaf apareylerdir ve hastalar tarafından takıp çıkartılabilir.

hawley apareyi damaklık

Forsus Apareyi

Üst diş kavsine geriye, alt çene ve diş kavsine öne doğru kuvvet uygulayan sabit fonksiyonel bir ağız içi yay sistemidir. Ortodontik tedavinin son aşamasında uygulanır. Büyüme ve gelişim atılımı ve sonrası dönem için kullanılır. Ortalama kullanım süresi 6-8 aydır.

forsus apareyi

Mini-İmplantlar ve Mini plaklar

Mini-implantlar istenilen yönde diş hareketi elde edilmeye çalışılırken diğer dişler ve dokulardan destek almaya gerek kalmadan kullanılabilen küçük vidalardır. Diş eti uyuşturularak kemiğe yapılır.  Alt ve üst dişleri hareket ettirirken ve diş kavsini geriye almak için destek görevi görür. Tedavi sonunda kolay ve acısız olarak çıkartılır.

diş implant

Bonded RPE

Üst çene ve diş kavsini genişleten bir  vidalı akrilik sistemdir. Üst çeneye sabit olarak uygulanır. Yeterli genişletme sağlandıktan sonra 3 ay kadar ağızda tutulur. Büyüme ve gelişim döneminde uygulanırsa istenilen iskeletsel etkisi daha fazladır.

bonded rpe

Yer Tutucular

Erken süt dişi kayıplarında, komşu sürekli dişlerin öne doğru gelerek henüz çıkmamış dişlerin yerini daraltmasını engellemek için uygulanır. Sürekli dişler çıkana kadar ağızda tutulması önerilir.

yer tutucu

Pendulum Apareyi

Üst 12 yaş dişleri henüz sürmemiş çocuklarda üst diş kavsini geriye doğru hareket ettirmek için veya erken süt dişi kayıplarına bağlı olarak öne doğru hareket etmiş olan üst çene azı dişlerinin geriye doğru hareket ettirilmesi için kullanılır. Sabit bir sistemdir. Ortalama kullanım süresi 6 aydır.

pendulum apareyi